İnsanlarda Üreme, Büyüme, Gelişme ppt, slayt, sunum


23 Ağustos 2011

sperm nedir yumurta nedir embriyo nedir kadın üreme organları erkek üreme organları ergenlik dönemi ergenlik nedir bebeğin haftalık gelişimi

İNSANLARDA ÜREME BÜYÜME VE GELİŞME (SUNUM) (SLAYT)

Sunuda bulunan bir kısım;

İNSANLARDA ÜREME:
İnsanlarda erkek üreme organı sperm üretirken ,dişi üreme organı yumurta üretir. Bir yumurta ile bir spermin birleşmesiyle bebek oluşmaya başlar.

SPERM VE YUMURTA:
Sperm: Erkek üreme hücresi olan sperm dişi üreme hücresi olan yumurtaya göre daha küçüktür. Sperm yumurtaya göre hareketli bir yapıya sahiptir. Hareket etmesini kuyruk sağlar. Sperm: Baş kısmı, orta kısmı ve kuyruk olmak üzere 3 ana bölümden oluşur.

Yumurta: Dişi üreme hücresi olan yumurta sperme göre daha büyüktür. Sperm hareketli iken yumurta hareketsizdir. Yumurta hücreleri insan vücudundaki en büyük hücredir. Yumurta: Hücre zarı sitoplazma ve çekirdekten meydana gelir.

ERKEK ÜREME HÜCRESİ: SPERM
DİŞİ ÜREME HÜCRESİ: YUMURTA

Sperm adı verilen erkek üreme hücreleri testislerde üretilir. Testislerde oluşturularak olgunlaşan spermler,sperm kanalı ile dışarı atılır. Bu salgı bezleri,spermin dışarı atılmasını kolaylaştıran salgıları üretir.

Dişi üreme hücreleri olan yumurta hücreleri,dişinin yumurtalıklarında oluşturularak depolanır.
Yumurta ve sperm annenin yumurta kanalında buluşarak gelişmeye başlar. Bu buluşmanın olabilmesi için yumurtalıklarda üretilen yumurta hücrelerinin yumurta kanalına girmesi gerekir.Döl yatağından annenin vücudunun dışına uzanan esnek bir kanal vardır. Döl yolu adı verilen bu kanal sayesinde spermler annenin döl yatağı ve yumurta kanalında ilerleyerek yumurta ile buluşur. Sperm ve yumurtanın buluşması ile döllenme gerçekleşir. Yumurta kanalında birleşerek gelişimine başlayan yumurta ve sperm,embriyoyu meydana getirir. Embriyo daha sonra döl yatağının yumuşak bir yastığa benzeyen duvarlarına tutunarak gelişimini burada devam ettirir. Embriyonun büyüyüp gelişmesi sonucunda bebek meydana gelir. Bebek doğana kadar döl yatağında kalır.Üreme,bir canlının(organizmanın) canlılığını sürdürmesi için gerekli değildir. Canlı,üreme hücreleri olmadan da yaşamını devam ettirebilir. Üreme olayıyla canlılar sadece nesillerinin devamını sağlar. 

—KONU DIŞI ÖNEMLİ NOT BAŞLANGIÇ—
DİKKAT: Bu içeriğe hastaneciyiz.blogspot.com dışında bir yerden ulaşıyorsanız içerik çalıntıdır, emeğe saygınız varsa ve daha çok sunum yayınlanmasını istiyorsanız bulunduğunuz siteyi Burayı Tıklayarak terk edin ve açılan siteden “Sunumlar” kategorisinden bakınız. Google`a “hastaneciyiz” yazarak, ilk arama sonucundan da ulaşabilirsiniz.
—KONU DIŞI ÖNEMLİ NOT BİTİŞ—

EMBRİYONUN GELİŞİMİ:
Annenin karnındaki birkaç haftalık embriyo… Gelişimini ana rahminde tamamlayacak. Gelişimini tamamlaması için bağlı olduğu vitelino torbasından ilk birkaç hafta ihtiyaç duyar ve buradan beslenir. 8 hafta süren gebeliğin sonunda vitelino torbası işlevini kaybeder… O zaman göbek bağı ile annesine bağlı olan embriyo annesinden yüksek porotein içeren besinleri alır. Dışarıdaki hayat devam ederken o sakince annesinin karnında yüzer.

16. hafta da onun eklerinin geliştiği zamandır. Gözleri kapalı durur, ama kendisi hareket ettirmesi için başlaması için henüz el ve ayaklarını oynatacak durumda değil. 4 boyut ultrasyon cihazı sayesinde onun tamamen vücudunun özelliklerini, yüz ifadesini görebilirsiniz.

24. haftada ciğerleri tamamen oluşmamıştır eğer bu şekilde şu an doğarsa, yaşama ümidi var. Şimdi kollarını ayaklarını hareket ettirir, gözlerini kırpıştırır ve parmağını emer. Artık içinde bulunduğu ortamı fark etmeye başlar.

Bu evrede bütün embriyolar uyurlar, hatta rüya görürler.

Artık 9 ayını doldurdu doğuma hazır durumda. 40 haftada bir ceninden insana dönüşüyor.

Birkaç gün içinde ciğerler devreye girecek ve rahimden çıkmak için doğum sinyalleri verecek. Annesinin rahminin içinde sakin sakin uyur. Doğumla kendisinin sakin olarak süren oluşumunun ve geçirdiği tecrübeler sonucu, evi olan ana rahmini birazdan bırakacağını bilmiyor.

Artık doğumun sadece anne için acı veren olay değildir. Cenin içinde acı veren ve gerilimli bir ortam olacaktır.

İNSANLARDA BÜYÜME VE GELİŞME:

ÇOCUKLUKTAN ERGENLİĞE GEÇİŞ:
İnsanlar bebeklikten başlayarak yetişkin bir birey oluncaya kadar sürekli bir değişme ve gelişme yaşarlar. Boyları uzar,kiloları artar. İnsanların değişim ve gelişimlerini bebeklikten itibaren fotoğraflarına bakarak görebiliriz. İnsanların gelişim dönemleri şöyle sıralanabilir. Bebeklik dönemi,çocukluk dönemi,ergenlik dönemi,yetişkinlik dönemi ve yaşlılık dönemi… 

ERGENLİK DÖNEMİ:
Ergenlik döneminde bireyin vücudu,ruhsal durumu,duyguları,anne baba ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerinde değişimler meydana gelir.Ergenlik,çocukluktan erişkinliğe geçişin yaşandığı çok önemli bir dönemdir. Bu dönem ortalama 11 yaşında başlar ve 20 yaşına kadar devam eder. Ergenlik sürecinde kız ve erkeklerde birçok bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler ergenliğe geçiş döneminde salgılanan hormonların etkisiyle gerçekleşir. Ergenli döneminde yaşanan ruhsal ve bedensel değişimler insanlardaki normal gelişim sürecinin bir parçasıdır. Ergenlik döneminin özellikle ilk yıllarında  yaşanan bedensel değişimler bedenimize yabancılık çekmemize ve utanmamıza sebep olabilir. Ancak unutmamalıyız ki bedenimizde gözlemlediğimiz tüm değişimler insanlarda gözlemlenen gelişim sürecinin doğal bir sonucudur. Bu değişimler çocukluktan yetişkinliğe geçiş yapıldığını gösterir. Bedensel değişimlerin yanı sıra,özellikle ergenliğin ilk dönemlerinde duygusal dalgalanmalara da sık rastlanır. Ergenlik dönemindeki bir kişi bir gün kendini keyifli hissederken ertesi gün keyifsiz ve sıkıntılı hissedebilir. Bu çok normaldir.

ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ KİŞİNİN ÖZELLİKLERİ:
1.Kendini bir gün mutlu hissederken ertesi gün sıkıntılı hissedebilir.
2.Sık sık başkalarını eleştirir.
3.Ebeveynleriyle(anne ve babasıyla) sorunlar yaşayabilir.
4.Kimsenin kendisini anlamadığını düşünebilir.
5.Kendini huzursuz hissedebilir.
6.Zaman zaman içine kapanabilir. Sorun gibi algılanan bu olaylar unutulmamalıdır ki gelişimin doğal bir sonucudur. 

ERGENLİK DÖNEMİNİN SAĞLIKLI GEÇİRİLEBİLMESİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER:
1.Kişi arkadaşlarıyla düşüncelerini paylaşmalı ve onları dinlemelidir.
2.Kişi ailesiyle,arkadaşlarıyla sağlıklı iletişim kurmalıdır.
3.Boş zamanlarını iyi değerlendirmelidir.
4.Sosyal etkinliklere katılmalıdır.
5.Kişi spor yapmalı,hobilerine zaman ayırmalıdır.
6.Gerektiğinde uzman bir kişiden psikolojik destek almalıdır.

>>>Devamı için lütfen sayfadaki indirme adreslerinden herhangi birini kullanarak sunumun tamamını bilgisayarınıza indiriniz.

Yazar: Bilinmiyor

Sunuda geçen konu ve anahtar kelimeler: sperm nedir , yumurta nedir , embriyo nedir , ergenlik dönemi nedir , bebeğin anne karnında gelişimi , bebeğin anne karnındaki haftalık gelişimi , insanlarda üreme , insanlarda büyüme , gelişme

–> SUNUMLAR ANA SAYFASINA DÖN <–

İnsanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme Adlı Sunumu İndir    Alternatif İndirme

Kategori: Hastalıklar


Yorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!